“Zambet de copil” – proiect Asociatia Elpis

Asociatia Elpis sprijina, prin diverse activitati si actiuni, copiii unor familii monoparentale care, impreuna cu parintii lor, beneficiaza de serviciile unui Centru de Integrare Socio-Profesionala pentru Adulti fara Adapost. Pentru prima data in viata, ei au avut ocazia sa vizioneze un desen animat 3D la cinema, sa se bucure de o plimbare prin oras sau de un meniu cu “jucarie”:)

Acesti copii nu au avut o viata usoara, poarta cu ei povesti de cele mai multe ori dureroase, provenind din familii monoparentale se confrunta cu dificultati financiare accentuate, care atrag dupa ele multe alte dificultati. A.M. este unul dintre acesti copii, o fetita foarte inteligenta, cu un extraordinar simt artistic. Are o poveste de viata, pentru cei 11 ani ai sai, cat poate nu a trait un om matur intr-o existenta, insa este o luptatoare si reuseste sa se bucure de lucruri marunte si simple, pe care alti copii nu le mai apreciaza.

De aceea, am incercat sa le oferim petrecerea timpului liber cat mai placut si util. Elementul esential al cresterii unui copil echilibrat emotional este dragostea. Desi simt ca sunt iubiti, parintii apasati de griji, neajunsuri si drame proprii, uita sa-si manifeste direct sentimentele.  Prin aceste actiuni, incercam sa ajutam copiii sa-si exerseze diferitele abilitati si calitati, precum independenta, creativitatea, curiozitatea si impartasirea unor momente placute. Placerea copiilor este data de distractie!

Le multumim pentru ca ne-au invatat ce inseamna sa te bucuri ca un copil!