Proiect Asociatia Elpis – “O masa calda pentru fiecare”

A devenit deja traditie sprijinul Asociatiei Elpis pentru copiii proveniti din familii aflate in dificultate psiho-socio-economica. In satele marginalizate sunt unii copii care mananca doar paine (aproape niciodata proaspata), de aceea ne-am gandit sa-i ajutam cu o masa calda zilnic. Asociatia Elpis a donat alimente necesare pentru cantina sociala Margina din judetul Timis, ajutand astfel copiii aflati in dificultate. In cadrul acestui proiect, servesc o masa calda aproximativ 60 de copii, proveniti din familii cu situatie financiara precara, dezorganizate sau cu multi copii. Asociatia Elpis incearca prin acest proiect sa evidentieze un aspect important al realitatii de zi cu zi: saracia si marginalizarea sociala se manifesta in cazul unui procent semnificativ de copii, incepand inca cu varsta timpurie.

Prin urmare, nevoia de a intrerupe ciclul saraciei si al inegalitatii de sanse incepe in copilaria timpurie.  Saracia infantila este determinata de un numar de factori, printre care problemele de ocupare profesionala ale parintilor, inegalitatile in privinta veniturilor, indemnizatiile insuficiente si, in unele cazuri, de lipsa accesibilitatii unor servicii de ingrijire a copilului. In special parintii singuri si familiile cu venituri mici sunt vulnerabile atunci cand serviciile de ingrijire a copilului lipsesc, mamele singure fiind obligate sa paraseasca piata muncii, ceea ce duce la situatii in care ele si copiii lor abia reusesc sa subziste din ajutorul social.

Copiii din familii cu un statut socio-economic scazut sunt mai putin predispusi sa isi dezvolte la acelasi nivel abilitatile si capitalul intelectual ca si copiii din medii cu statut socio-economic ridicat. Marginalizarea sociala se defineste prin pozitia sociala periferica, de izolare a indivizilor sau grupurilor cu acces limitat la resursele economice, educationale si comunicationale ale colectivitatii, manifestandu-se prin absenta unui minimum de conditii sociale de viata. Copii aflati in dificultate proveniti din familii marginalizate sau aflate in risc de marginalizare sociala. Prin sprijinirea cantinei sociale Margina, Asociatia Elpis si-a dorit ca ca acesti copii, aflati in dificultate/proveniti din familii defavorizate, sa nu ajunga in risc de marginalizare sociala.

O speranta pentru fiecare!