Clinica pentru bolnavii de cancer din Timisoara, dotata de Asociatia Elpis cu televizoare

Intr-o lume in care tot mai multi oameni traiesc cu grija zilei de maine si interesul personal este deseori pus inaintea celui colectiv, gesturile de bunatate si intrajutorare sunt asemenea unor lumini in intuneric. Dar atunci cand exista vointa si bunavointa, cand inima deschisa si mintea agera lucreaza impreuna, se gasesc solutiile optime, iar miracolele ajung sa ne fie la indemana. Parte a unui sistem ingenios, care imbina in mod eficient componenta sociala cu cea de business, Asociatia Elpis are ca principal obiect de activitate “realizarea de fapte bune”. O facem ori de cate ori cineva necesita sprijin si asistenta, iar acest lucru inseamna un full-time job, avand in vedere ca sunt multi cei pentru care un ajutor cat de mic inseamna enorm.

In aceasta saptamana, Asociatia Elpis a raspuns pozitiv demersului initiat la sfarsitul anului trecut de reprezentantii campaniei Help25 și ai Asociației OncoHelp, privind dotarea saloanelor Sectiei de Ingrijiri Paleative a clinicii OncoHelp din Timisoara cu televizoare LED, care sa aduca o mangaiere bolnavilor internati aici. Este vorba despre oameni suferinzi, aflati in stadii avansate ale bolii, care-si petrec zilele pe paturile spitalului si pentru care un televizor inseamna iesirea din monotonie, o pata de culoare pe albul peretelui de spital. Amintind tuturor ca adevarata implinire este posibil de atins atunci cand impartim cu ceilalti succesul si bunastarea noastra, ca o bucurie mica poate alina chiar si o durere mare, Asociatia Elpis a dotat cu televizoare color 16 saloane ale clinicii de oncologie.

Acesta este doar primul dintre numeroasele proiecte pe care ni le propunem spre derulare anul acesta, intentia fiind aceea de a ne extinde activitatea cat mai mult, la nivel national. “Un gest aparent banal poate insemna de multe ori o bucurie mare si o dorinta implinita pentru cineva aflat intr-o situatie de viata limita, iar a aduce putina liniste unui suflet greu incercat nu reprezinta doar o datorie, ci si o satisfactie enorma pentru noi. Asociatia Elpis va auzi mereu glasul celor care cer ajutor si le va intinde o mana“, a declarat doamna Liliana Ghibea, psiholog și președinte al Asociației Elpis Timisoara. Nu uitati: prin proiectul Elpis, oricine are posibilitatea sa faca o fapta buna, fara prea mult efort. Va asteptam alaturi de noi!