Asociatia Elpis sprijina tinerii si sansa lor la o viata normala

Copiii institutionalizati reprezinta o categorie de persoane care necesita o atentie si grija speciale, fiind privati de afectiunea si sprijinul unui mediu familial natural. Cea mai grea problema pe care o intampina acesti tineri ramane gasirea unei locuinte si a unui loc de munca care sa le permita inceputul unui trai independent.

Se considera ca integrarea tinerilor in viata activa si in societate, precum si folosirea optima a potentialului lor reprezinta elemente esentiale pentru ajungerea la o normalitate. Asociatia Elpis acorda o atentie deosebita si tinerilor aflati in situatii de vulnerabilitate, care risca sa fie marginalizati la intrarea lor in viata sociala si profesionala, datorita lipsei unui sprijin din partea familiei.

La Centrul pentru Sprijinirea Integrarii Familiale si Profesionale a Tinerilor Timisoara, am donat produse, am incurajat si am jurizat un eveniment culinar, desfasurat sub indrumarile si recomandarile lui Executive Chef Popescu Camel-Darian si Chef Morosan Dorin-Cristian – Restaurant Casa Del Sole. Am descoperit impreuna talente culinare “haioase” si, mai ales, spiritul de echipa de care acesti tineri speciali au dat dovada.

Bravo lor! Totusi, exista o speranta pentru fiecare!