Asociatia Elpis i-a implinit dorinta unui tanar premiant – primul lui laptop!

F.P. este un tanar extraordinar, care avea o dorinta arzatoare: un laptop. Crescut intr-un centru de plasament, a simtit ce inseamna sa nu ai “ceva doar al tau”, insa Asociatia Elpis i-a indeplinit dorinta in prag de Craciun. Emotionat, ne-a transmis un mesaj care ne-a impresionat: “Va multumesc din suflet! Sunt atat de fericit… “

Institutionalizarea determina o serie de efecte negative in ceea ce priveste integrarea socio-profesionala. Se stie ca in perioada institutionalizarii copiii si tinerii dobandesc comportamente mai putin valorificate social si profesional. Astfel, chiar daca in institutii conditiile de viata uneori sunt mai bune decat cele in familie, lipsa parintilor si a sustinerii emotionale exercitate de acestia asupra copiilor are efecte greu de compensat pe termen lung.

Acest laptop il va ajuta in procesul de invatare, iar prin faptul ca va sti sa-l foloseasca foarte bine, va avea un avantaj in incercarea de a-si gasi un serviciu in domeniu si se va adapta repede schimbarilor tehnologice si nu numai.

Accesul la informatii imediate si detaliate, prin intermediul acestui laptop, va face parte integranta din pregatirea pentru viata independenta. Iar pregatirea pentru viata independenta este continua si permanenta, fie ca este vorba de actiuni planificate ca raspuns la anumite nevoi identificate, fie ca este vorba de o atitudine constanta si un anumit mod de relationare cu tanarul.